CNA Logo
March 25, 2017
Dias, Ivan*
Related articles:

Cardinal Ivan Dias,  Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Grand Chancellor of the Pontifical Urban University, Archbishop emeritus of Bombay, India, was born on April 14, 1936 in Mumbai, India. He was ordained for the Archdiocese of Bombay on December 8, 1958 and holds a doctorate in canon law from the Pontifical Lateran University, Rome.

He entered the Holy See’s diplomatic service in 1964 and was posted to the Nordic countries, Indonesia, Madagascar, La Réunion, the Comorros, Mauritius and the Secretariat of State. On May 8, 1982 he was appointed titular Archbishop of Rusubisir and Apostolic Pro-Nuncio in Ghana, Togo and Benin, and received episcopal ordination on June 19. He later served as Apostolic Nuncio in Korea (1987-91) and Albania (1991-97).

On 8 November 1996 he was appointed Archbishop of Bombay.

President Delegate of the 10th Ordinary General Assembly of the Synod of Bishops (October 2001).

On May 20, 2006 he was appointed Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples. Grand Chancellor of the Pontifical Urban University.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the consistory of February 21, 2001, of the Title of Spirito Santo alla Ferratella (Holy Spirit at Ferratella).

Member of: